Wykład „Kosmiczne historie. Astrofotograficzna podróż po niebie” 23.05.2025r. godz.18:00

Wykład „Kosmiczne historie. Astrofotograficzna podróż po niebie” 23.05.2025r. godz.18:00

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kosmosu, zapraszamy Państwa na wykład prof. dr hab. Kamil Jurczyszyna o astrofotografii i obserwacji nieba.
„Kosmiczne historie – Astrofotograficzna podróż po niebie” odbędzie się już 23.05.2025. o godzinie 18.00.
WEJŚCIÓWKI DO ODBIORU W KASIE BILETOWEJ

Prof. dr hab. Kamil Jurczyszyn zabierze Państwa na astrofotograficzną wyprawę w kosmos. Podróż rozpocznie od najprostszego rodzaju fotografii, fotografii bez teleskopu, do której potrzebny jest tylko statyw. Dzięki takiej fotografii można uwiecznić ślady gwiazd (ang. star trails), bez teleskopu przestawi także przykłady fotografii krajobrazowej, w których tłem będzie Księżyc, Słońce oraz koniunkcje ciał niebieskich.
Kolejnym etapem podróży to fotografia Księżyca przez teleskop, umożliwiający uwidocznienie szczegółów jego tarczy, takich jak kratery, pasma górskie czy morza zastygłej magmy.
Z Księżyca ruszy się w kierunku Słońca. Przedstawi bezpieczne metody fotografii naszej dziennej gwiazdy. Zapozna Państwa z teorią aktywności Słonecznej, przejawiającej się obecnością plam słonecznych. Obok fotografii Słońca w pełnym spektrum światła widzialnego, przedstawi Państwu także fotografię Słońca w tzw. paśmie H-alfa. Pasmo to umożliwia obserwację protuberancji słonecznych, pochodni, filamentów oraz granul na pozornej powierzchni tarczy słonecznej.
Studnia grawitacyjna Słońca umożliwi nabranie prędkości w podróży i dzięki niej możliwe będzie dotarcie do planet Układu Słonecznego. Prof. dr hab. Kamil Jurczyszyn przedstawi fotografię wykonana przez teleskopy charakteryzujące się kilkumetrową ogniskową, dzięki którym możliwe jest przedstawienie różnych szczegółów tarczy planet, takich jak Wielka Czerwona Plama na Jowiszu, pierścienie Saturna, czapa lodowa na biegunie Marsa czy pasma chmur na Wenus. Oddalając się od Ziemi przedstawię fotografię Urana oraz Neptuna.
Pozostając w Układzie Słonecznym profesor zaprezentuję fotografię Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nie pominie kosmicznych wędrowców, jakim są komety, od tych bardzo jasnych widocznych gołym okiem poprzez ciemne, widoczne jedynie przez teleskop.
Po opuszczeniu Układu Słonecznego obierze kurs na fotografię obiektów głębokiego nieba w naszej galaktyce. Na tym etapie podróży profesor przedstawi sposoby jak na niebie odszukać najbardziej charakterystyczne obiekty głębokiego kosmosu.
Nasza galaktyka nie będzie granicą wyprawy, opuścimy ją w kierunku galaktyki Andromedy, gdzie nasza ekspedycja dobiegnie końca.

Poprzedni Retransmisja koncertu André Rieu – „Niech ten sen ciągle trwa”
ul. Pułaskiego 3 46-200 Kluczbork
Godziny otwarcia:
Na godzinę przed każdym seansem

Kino Bajka

Znajdź Nas

Centrum Aktywności Lokalnej w Kluczborku © 2021. Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Wykonanie strony: Kamil Rzeźnik

Skip to content